Grzybobraniopiknik WWZ
„Grzybobraniopiknik” Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach
„Grzybobraniopiknik” Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach
Jako opiekunowie Studenckich Kół Naukowych działających na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, tj. Zootechników i Biologów oraz Medyków Weterynaryjnych chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na spotkanie informacyjno-organizacyjne dotyczące działalności SKN na naszym Wydziale.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM w środę 30.10.2024 o godz. 15:00.
Link do spotkania:
https://zoom.us/j/91428414611
Kod spotkania:
914 2841 4611
Szanowni Państwo,
Dbając o bezpieczeństwo zdrowia publicznego, nasze laboratorium przeprowadza badania mięsa na obecność larw włośni z zastosowaniem metody wytrawiania wspomaganego mieszadłem magnetycznym.
Metoda ta jest obecnie uznawana za złoty standard w badaniu mięsa na obecność tych pasożytów. Włośnica jest poważną chorobą odzwierzęca powodowaną spożyciem mięsa, w którym znajdują się żywe larwy włośni.
Badanie laboratoryjne jest jedynym skutecznym sposobem na wykrycie i zapobieganie włośnicy u ludzi.
Dr n. wet. Ewelina Barbara Czyżewska-Dors (Katedra Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki) uzyskała finansowanie na badania w ramach 8 konkursu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki. Realizowany będzie projekt pt. „Sytuacja epidemiologiczna w zakresie zakażeń psów i kotów wirusem grypy typu A na podstawie analizy seroprewalencji w odniesieniu do różnych podtypów wirusa”.
W ramach konkursu na UPP finansowanie uzyskali również dr inż. Ewa Antonina Bretes oraz dr inż. Oskar Marek Szczepaniak z Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii.
Gratulujemy!
Dr Dominik Łagowski (Katedra Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych) uzyskał finansowanie na badania w ramach 8 konkursu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki. W swoich badaniach pilotażowych dr Łagowski skupi się na aktywności in vitro najczęściej wykorzystywanych substancji przeciwgrzybiczych wobec grzybów z rodzaju Malassezia oraz określeniu rodzaju interakcji między nimi, a substancjami wykazujący potencjał przeciwgrzybiczy.
W ramach konkursu na UPP finansowanie uzyskała również dr Ewa Bulczak z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.
Gratulujemy!
Z duma informujemy, że decyzją Przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej z dnia 25 czerwca 2024 r. dr hab. Piotr Pawlak został włączony na listę ekspertów PKA, w grupie ekspertów współpracujących z Zespołem nauk rolniczych i nauk weterynaryjnych.
Gratulujemy!
Już po raz 41 Polskie Towarzystwo Zootechniczne przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie z zakresu zootechniki i rybactwa.
W poniedziałek 27 czerwca 2024 r. Miasto Poznań uhonorowało dokonania naukowe młodych poznańskich badaczek i badaczy. Poznańscy naukowcy odebrali stypendia z rąk Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta oraz Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania.
Spośród 72 wniosków o Stypendium, wyłoniono 12 laureatów, z których każdy otrzyma stypendium w wysokości 10 tys. zł.
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 czerwca 2024 roku zmarł śp. prof. dr hab. Andrzej Łyczyński
nauczyciel akademicki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego |
Dr hab. Paweł Kołodziejski prodziekan ds. studiów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach oraz kierownik Katedry Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt, został nowym członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (PAN).
Tegoroczne wybory do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na 17 miejsc zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów i kandydatek, co oznacza, że na jedno było prawie siedmiu chętnych. Tym bardziej cieszy sukces naukowca UPP.
Pracownicy naszego Wydziału po raz kolejny odnieśli sukces w konkursie grantowym NCN OPUS 26, którego wyniki zostały ogłoszone w minionym tygodniu. W ramach panelu NZ9 do finansowania zostały zakwalifikowane dwa projekty.
Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze publikacje naukowe z obszaru nauk weterynaryjnych opublikowane w roku 2023. Z prawdziwą przyjemnością i dumą informujemy, iż wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału.
W dniach 20-21 maja 2024 roku, odbyły się warsztaty zorganizowane przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP oraz firmę HiProMine S.A., skierowane do przedstawicieli Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, Inspektorów Terenowych oraz Biura Bezpieczeństwa Pasz. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczestników na temat nowoczesnych metod produkcji owadów oraz ich potencjału w przemyśle paszowym.
W ósmej edycji konkursu MINIATURA wyłoniono 40 badaczek i badaczy, którzy zajmą się realizacją działań naukowych w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu. W tej ostatniej grupie znalazł się dr Maciej Gogulski z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych. Dr Gogulski będzie realizował projekt pt. „Nefroportekcyjne działanie wyselekcjonowanych dawek ekstraktów z Ganoderma lucidum i Polyporus umbellatus u psów i kotów – badania wstępne”.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!