Moderator - blog

Prof. Hanna Jackowiak członkiem Komisji Biologii Rozwoju PAU

Logo PAU

W dniu  15 marca 2024 r. członkowie Komisji Biologii Rozwoju Polskiej Akademii  Umiejętności  (PAU) w Krakowie pozytywnie zaopiniowali kandydaturę prof. dr hab. Hanny Jackowiak z  Pracowni Histologii i Embriologii Zwierząt  KFBBZ Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu do przyjęcia w poczet swojego gremium.

Ta zaszczytna nominacja jest wyrazem uznania znaczącego wkładu badań naukowych profesor Jackowiak nad histogenezą i organogenezą narządów układu pokarmowego i rozrodczego ptaków i ssaków w rozwój nauki.

Uroczystość absolutoryjna na kierunku Weterynaria

Uroczystość absolutoryjna na kierunku weterynaria w dniu 22 marca 2024 roku.
 
W miniony piątek, 22 marca 2024 roku, w Kolegium Rungego odbyły się uroczystości absolutoryjne studentów jednolitych studiów stacjonarnych kierunku Weterynaria Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.
Najlepsi studenci odebrali nagrody naukowe i organizacyjne oraz listy gratulacyjne ufundowane przez Prorektora ds. studiów, Dziekana oraz Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.

Żółwie błotne sensacją w mediach

Żółwie błotne

7 marca przekazywaliśmy Państwu informację, iż w Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury wykluły się żółwie błotne, które trafiły pod opiekę dr inż. Mateusza Rawskiego po interwencji Straży Miejskiej.

Podobna publikacja pojawiła się również na głównej stronie UPP, a następnie została udostępniona przez inne media – telewizje, radia, prasę.

W kolejnych dniach pojawiło się ponad 30 publikacji o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, ocenionych na zasięg ponad 43 miliony czytelników/obserwatorów!

Wykłady otwarte w Uniwersytecki Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt

Zapraszamy na cykl wykładów otwartych:

  1. "Pierwsza pomoc nietypowym pacjentom weterynaryjnym - gady" wygłosi lekarz wet. Natalia Chlebicka
  2. "Interwencje terenowe i sytuacje problematyczne w pracy ze zwierzętami i ludźmi" wygłosi tech, wet. Bartłomiej Gorzkowski

w dniu 18 marca 2024 r. o godzinie 11:30 w Uniwersyteckim Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt (wejście od strony parkingu przy ul. Wołyńskiej 35).

Serdecznie zapraszamy, do zobaczenia na wykładzie.

Laboratorium badania mięsa na obecność włośni wkrótce na naszym Wydziale

 włosień kręty (Trichinella spiralis).

W Katedrze Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych naszego Wydziału powstaje Laboratorium badania mięsa na obecność włośni. W dniu 07.03.2024 pracownicy laboratorium wzięli udział w badaniach biegłości (PT - Proficiency Testing) orgaznizowanych przez Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. włośnicy zlokalizowane w Zakładzie Parazytologii i Chorób Inwazyjnych PIWet-PIB, uzyskując wszystkie wyniki zgodne (cztery próbki w tym jedna na poziomie limitu detekcji metody).

AKADEMICKI PIĄTEK - Agresja i empatia w świecie zwierząt

AKADEMICKI PIĄTEK - Agresja i empatia w świecie zwierząt - plakat informacyjny

Zapraszamy młodzież licealną do udziału w kolejnym spotkaniu w ramach AKADEMICKICH SPOTKAŃ.  

Tym razem zapraszamy w piątek 22 MARCA 2024 r. o godzinie 9-tej do Collegium Cieszkowskich (ul. Wojska Polskiego 71C).

Proponujemy wykład dotyczący Empatii i Agresji w Świecie Zwierząt i warsztaty terenowe oraz w laboratoryjne.

W Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury wykluły się żółwie błotne

Żółwie błotne

W Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury po raz pierwszy wykluły się żółwie błotne (Emys orbicularis). Jest to jedyny rodzimy w krajowej faunie gatunek żółwia – objęty ochroną ścisłą w 1935 roku – na trzy lata przed wprowadzeniem jej dla żubra. Nasz kraj zasiedla reliktowa, w znacznym stopniu zależna od ochrony aktywnej populacja, której w największej mierze zagraża utrata siedlisk na skutek antropomorfizacji środowiska.

Dr Maciej Gogulski pełnomocnikiem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

dr Maciej Gogulski odbiera nominację z rąk Ministra Czesława Siekierskiego
Minister Czesław Siekierski powołał pełnomocnika Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. dobrostanu zwierząt. Został nim dr Maciej Gogulski, dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, adiunkt w Katedrze Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 
Do zadań Pełnomocnika należy:
  • opiniowanie projektów aktów prawnych w zakresie dobrostanu zwierząt oraz ochrony zwierząt;

Nowa publikacja zespołu Profesora Świtońskiego w PNAS

Od kilkunastu lat grupa prof. Marka Świtońskiego zajmuje się wadami wrodzonymi i zaburzeniami rozwoju płci, w szczególności u psów. Szczególne zainteresowanie skupia się na wnętrostwie, które jest wrodzoną wadą układu rozrodczego o złożonym poligenowo-środowiskowym uwarunkowaniu, często diagnozowaną m.in. u chłopców i właśnie samców psa. Co się dzieje w niezstąpionych jądrach?

Nowy podręcznik akademicki - Metody i programy hodowli zwierząt

Okładka podręcznika Metody i programy hodowli zwierząt

Metody i programy hodowli zwierząt to pierwszy podręcznik w języku polskim z zakresu metod genetycznego doskonalenia zwierząt, który uwzględnia szerokie zmiany w hodowli będące wynikiem wprowadzenia w ostatnich latach do praktyki selekcji genomowej.

Uwzględnia zmieniające się uwarunkowania otoczenia produkcji zwierzęcej, które wywołują konieczność dostosowania celów hodowlanych i prowadzenia bardziej zrównoważonej hodowli zwierząt.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach na 32 Finale WOŚP

Z przyjemnością chcemy podzielić się relacją z udziału Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Misję WOŚP wsparliśmy współtworząc strefę warsztatową zorganizowaną przez sztab Poznań Ławica. Nasze mikroskopy, kolorowe eksperymenty i opcja instruktażu pierwszej pomocy dla psów przyciągnęły nie tylko dzieci, ale też dorosłych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym.

Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach zagra z WOŚP

Razem możemy więcej. Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach zagra z WOŚP. Razem z sztabem Poznań-Ławica https://www.facebook.com/sztablawica przygotowujemy ciekawe, kolorowe i pełne niespodzianek warsztaty biologiczno-chemiczne. Znajdziecie nas 28 stycznia na targach poznańskich podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dołączcie do naszego kolorowego świata pełnego wspólnej pomocy!

 

Kiedy wieszcz spotyka data science - kryminalistyka w humanistyce

Wykład: Kiedy wieszcz spotyka data science - kryminalistyka w humanistyce

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”. Tym razem gościmy Pana dra hab. Jana Rybickiego, prof. UJ (Zakład Pragmatyki Językoznawczej i Teorii Tłumaczenia, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), który wygłosi wykład pt. „Kiedy wieszcz spotyka data science - kryminalistyka w humanistyce”

RUSZA REKRUTACJA DO PROGRAMU POMOST

RUSZA REKRUTACJA DO PROGRAMU POMOST – ODKRYJ NOWE MOŻLIWOŚCI NA UCZELNI PARTNERSKIEJ

Właśnie ruszyła rekrutacja do Programu PoMost. To unikalna możliwość dla studentów poznańskich uczelni, w tym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, aby w semestrze letnim rozwinąć nowe perspektywy naukowe oraz poznać obszary niedostępne na macierzystych uczelniach. To pierwszy taki program w kraju, umożliwiający realizację wybranego przedmiotu na uczelni partnerskiej.

Dwa projekty NAWA na naszym Wydziale

Logo Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej

Rozstrzygnięto nabór na wspólne projekty badawcze pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką. W oparciu o rekomendację polsko-słowackiej komisji, która dokonała selekcji wniosków, Dyrektor NAWA podjął decyzję o finansowaniu 21 projektów, przyjętych do realizacji w latach 2024 – 2025. Pośród nich znalazły się dwa projekty z UPP, obydwa z naszego Wydziału:

Wykład dr Huberta Pakuły

15 grudnia w ramach cyklicznych wykładów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, gościliśmy dra Huberta Pakułę.

Dr Hubert Pakuła jest absolwentem kierunku Biotechnologia naszej Uczelni, a obecnie pracuje w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku, prowadząc badania nad rolą mikrośrodowiska nowotworowego w rozwoju raku prostaty.

Wyróżnienia Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

Prof. dr hab. Anna Kryszak oraz prof. dr hab. Piotr Ślósarz zostali wyróżnieni Srebrnym Medalem Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego „Labor Omnia Vincit” za krzewienie idei pracy organicznej. Rektor UPP. Prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz otrzymał Statuetkę Lidera Pracy Organicznej, w uznaniu za działalność naukową, dydaktyczną oraz charytatywną i społeczno-kulturalną w krzewieniu idei pracy organicznej.
 
Wyróżnienia zostały wręczone 11 grudnia br. przez prezydenta Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego dr. Mariana Króla.
 

Stypendia naukowe marszałka dla trzech studentów naszego wydziału

132 wielkopolskich studentów i uczniów otrzyma w tym roku stypendia Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Z Uniwersytetu Przyrodniczego nagrodzona została trójka studentów – wszyscy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach. We wtorek 12 grudnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu odbyła się uroczystość przyznania tych szczególnych wyróżnień.
Wśród nagrodzonych stypendiami naukowymi trzeciego stopnia w wysokości 4 tys. zł są:
  • Bogumiła Nowak
  • Paula Skrzypczak
  • Piotr Szymkowiak

Seminarium SKN: Pazurkowce w terrarium

Seminarium SKN: Pazurkowce w terrarium

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”.

Tym razem gościmy Panią lek. wet. Aleksandrę Malutę (Przychodnia Weterynaryjna Szpital Zwierząt Egzotycznych „OAZA” w Warszawie), która wygłosi wykład pt. „Pazurkowce w terrarium”.

Wykład odbędzie się w środę, tj. 13.12.2023 r. o godz. 15:00.

Strony

Subskrybuj RSS - Moderator - blog