Moderator - blog

Zawody Wędkarskie o Puchar Dziekana WWZ

W sobotę 12 października 2024 roku w Tulcach odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.
W wydarzeniu wzięło udział 11 uczestników (zarówno pracowników jak i studentów Wydziału) oraz kilkoro kibiców. Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem. Zawodnicy wylosowali stanowiska wędkarskie a także zostali poinformowani o regulaminie i metodzie połowu.

Produkty z konopii w żywieniu zwierząt

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na wykład otwierający cykl spotkań w nowym roku akademickim. Warto podkreślić, że "seminaria SKN" wpisują się w kalendarz wydarzeń wydziałowych już od 2020 roku i zorganizowano łączenie ponad 30 wykładów o zróżnicowanej tematyce.

Książka Wybrane bakteryjne choroby świń. Rozpoznawanie, profilaktyka i terapia

W czerwcu br. ukazała się nowa książka pt. „Wybrane bakteryjne choroby świń. Rozpoznawanie, profilaktyka i terapia.” Publikacja ta obejmuje swoim zakresem zakaźne choroby świń o podłożu bakteryjnym. Zaprezentowano w niej aktualne metody diagnostyczne oraz najnowsze możliwości profilaktyki i leczenia. Autorem książki wydanej przez wydawnictwo „Elamed” jest dr Arkadiusz Dors pracownik Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych naszego Wydziału.

Spotkanie grupy eksperckiej ds. ryb łososiowatych w Morzu Bałtyckim

Spadek populacji wolno żyjących ryb łososiowatych (łososi oraz troci) w basenie Morza Bałtyckiego na skutek pogarszającego się ich statusu zdrowotnego, obserwowane są od wielu lat w różnych państwach, w tym w Polsce. Interdyscyplinarne badania zmierzające do ustalenia przyczyn zaburzeń zdrowotnych ryb prowadzone są od dłuższego czasu, także w naszym kraju. Zagadnieniom tym poświęcona została chociażby konferencja naukowa pt. „Problemy zdrowotne tarlaków troci i łososia – ocena zagrożenia” zorganizowana w murach naszego Uniwersytetu w 2022 roku.

Pracownicy WWZ u współautorami pierwszego krajowego podręcznika z zakresu prewencji weterynaryjnej

Pracownicy naszego Wydziału współautorami pierwszego krajowego podręcznika  z zakresu prewencji weterynaryjnej

 
W bieżącym miesiącu ukazał się pierwszy krajowy podręcznik z zakresu prewencji weterynaryjnej „Prewencja weterynaryjna z elementami zarządzania zdrowiem stada” (Wydawca Urban & Partner,  Redakcja naukowa - profesorowie: Zabielski R., Stefaniak T., Gajewski Z., Patronat: Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN).
 

Zapraszamy na spotkanie informacyjne SKN

Zapraszamy na spotkanie informacyjne SKN

Jako opiekunowie Studenckich Kół Naukowych działających na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, tj. Zootechników i Biologów oraz Medyków Weterynaryjnych chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na spotkanie informacyjno-organizacyjne dotyczące działalności SKN na naszym Wydziale.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM w środę 30.10.2024 o godz. 15:00.

Link do spotkania:
https://zoom.us/j/91428414611

Kod spotkania:
914 2841 4611

Wyróżnieni pracownicy na Wydziale

Podczas ostatniej Rady Naukowej Dyscyplin funkcjonujących na naszym Wydziale, Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Piotr Goliński wręczył listy gratulacyjne wyróżniającym się pracownikom w dyscyplinach Zootechnika i Rybactwo, Nauki Biologiczne oraz Weterynaria. Osoby te otrzymały również premię motywacyjną dla nauczycieli akademickich za wyróżniające osiągnięcia naukowe z puli rezerwy Rektora w roku 2024.
 
Dyscyplina: Zootechnika i Rybactwo
Dr hab. Ewa Sell-Kubiak
Dr hab. Mateusz Rawski

Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka pt. „Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę”. To wyjątkowa publikacja, która w przystępny sposób łączy osiągnięcia różnych dziedzin nauki, aby przybliżyć czytelnikom związek między środowiskiem naturalnym a zdrowiem psychicznym człowieka. Ta praca zbiorowa, zredagowana przez dr Katarzynę Simonienko, dr. hab. Sławomira Murawca oraz prof. Piotra Tryjanowskiego, stanowi kompendium wiedzy na temat ekopsychiatrii – innowacyjnego podejścia do zdrowia psychicznego.
 

XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych

W dniach19-21 września 2024 r. odbył się XVII Kongres Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych "Sanitas Animalium Pro Salute Homini", którego organizatorem był Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a współorganizatorem, sprawującym nadzór merytoryczny nad Kongresem, Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych.

Laboratorium Badania Mięsa na Obecność Włośni w Katedrze Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych UPP zaprasza do współpracy

Larwy włośni w obrazie z mikroskopu skaningowego powiększenie 1150 x

Szanowni Państwo,

Dbając o bezpieczeństwo zdrowia publicznego, nasze laboratorium przeprowadza badania mięsa na obecność larw włośni z zastosowaniem metody wytrawiania wspomaganego mieszadłem magnetycznym.

Metoda ta jest obecnie uznawana za złoty standard w badaniu mięsa na obecność tych pasożytów. Włośnica jest poważną chorobą odzwierzęca powodowaną spożyciem mięsa, w którym znajdują się żywe larwy włośni.

Badanie laboratoryjne jest jedynym skutecznym sposobem na wykrycie i zapobieganie włośnicy u ludzi.

Dr n. wet. Ewelina Barbara Czyżewska-Dors laureatką konkursu MINIATURA8

Dr n. wet. Ewelina Barbara Czyżewska-Dors (Katedra Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki) uzyskała finansowanie na badania w ramach 8 konkursu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki. Realizowany będzie projekt pt. „Sytuacja epidemiologiczna w zakresie zakażeń psów i kotów wirusem grypy typu A na podstawie analizy seroprewalencji w odniesieniu do różnych podtypów wirusa”.

W ramach konkursu na UPP finansowanie uzyskali również dr inż. Ewa Antonina Bretes oraz dr inż. Oskar Marek Szczepaniak z Wydziału Rolnictwa i Bioinżynierii.

Gratulujemy!

dr Dominik Łagowski laureatem konkursu MINIATURA8

Dr Dominik Łagowski (Katedra Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych) uzyskał finansowanie na badania w ramach 8 konkursu MINIATURA Narodowego Centrum Nauki. W swoich badaniach pilotażowych dr Łagowski skupi się na aktywności  in vitro najczęściej wykorzystywanych substancji przeciwgrzybiczych wobec grzybów z rodzaju Malassezia oraz określeniu rodzaju interakcji między nimi, a substancjami wykazujący potencjał przeciwgrzybiczy.

W ramach konkursu na UPP finansowanie uzyskała również dr Ewa Bulczak z Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu.

Gratulujemy!

Stypendia naukowe Miasta Poznania dla młodych badaczy przyznane

W poniedziałek 27 czerwca 2024 r. Miasto Poznań uhonorowało dokonania naukowe młodych poznańskich badaczek i badaczy. Poznańscy naukowcy odebrali stypendia z rąk Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta oraz Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania.

Spośród 72 wniosków o Stypendium, wyłoniono 12 laureatów, z których każdy otrzyma stypendium w wysokości 10 tys. zł.

Nowa praca - o tym jak ważne są drzewa w miastach

Ekosystemy tworzące zieleń miejską, głównie lasy, muszą być proaktywnie zarządzane, aby pozostały różnorodne i zrównoważone. Najnowsze badania skupiły się na temacie różnorodności drzew miejskich i jest to szeroka analiza wcześniejszych publikacji z lat 2000-2022. Uzyskane wyniki potwierdziły, że miasta mogą być siedliskiem znacznej różnorodności drzew dzięki zwiększonej heterogeniczności siedlisk i skutecznej adaptacji gatunków. Dopasowanie cech drzew do warunków środowiskowych i celów zarządzania może zwiększyć korzyści, jakie czerpiemy z obszarów zielonych w przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy na Animaliadę - Konferencję dla Młodych Badaczy

Zapraszamy Wszystkich Licealistów, którzy pragną rozwijać swoje przyrodnicze pasje i zainteresowania na konferencję ANIMALIADA
Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędzie się 20-21 września 2024 roku.
 
Nie przegap tej wyjątkowej okazji – zapisz się już dziś i dołącz do grona młodych pasjonatów nauki!
Szczegółowe informacje na naszym Fanpage

DR HAB. PAWEŁ KOŁODZIEJSKI DOŁĄCZA DO AKADEMII MŁODYCH UCZONYCH PAN

Dr hab. Paweł Kołodziejski

Dr hab. Paweł Kołodziejski prodziekan ds. studiów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach oraz kierownik Katedry Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt, został nowym członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Tegoroczne wybory do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na 17 miejsc zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów i kandydatek, co oznacza, że na jedno było prawie siedmiu chętnych. Tym bardziej cieszy sukces naukowca UPP.

Pracownicy i Studentki WWZ na PYRKONIE

Pracownicy i Studentki WWZ na PYRKONIE
Pyrkon to fantastyczne miejsce spotkań…. Także z nauką. Nie mogło nas tam zabraknąć smiley
I tak dzięki wspólnym siłom pracowników z Katedry Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt, Katedry Zoologii i naszych wspaniałych studentek przygotowaliśmy warsztaty "W poszukiwaniu Fantastycznych Zwierząt" dla najmłodszych. Mogliście nas spotkać w strefie dziecięcej.

Z Nauką wśród przedszkolaków - warsztaty edukacyjne

Wszystkie dzieci uwielbiają poznawać malowniczy świat i zgłębiać jego tajemnice. Wychodząc naprzeciw ich zainteresowaniom 13 czerwca br., naukowcy Wydziału zorganizowali dla przedszkolaków warsztaty pod hasłem „Niezwykły i kolorowy świat naukowy”. W ramach spotkania z najmłodszymi pracownice Katedry Żywienia Zwierząt (dr hab. Anita Zaworska-Zakrzewska i mgr inż. Dagmara Łodyga) zaprezentowały dzieciom świat zwierząt gospodarskich i przeprowadziły kreatywne zajęcia wraz z pokazem barwnych eksperymentów.

SUKCESY NASZYCH PRACOWNIKÓW – NAGRODY POLSKIEGO TOWARZYSTWA NAUK WETERYNARYJNYCH

Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze publikacje naukowe z obszaru nauk weterynaryjnych opublikowane w roku 2023. Z prawdziwą przyjemnością i dumą informujemy, iż wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału.

PIERWSZE W POLSCE WARSZTATY POŚWIĘCONE PRODUKCJI LARW HERMETIA ILLUCENS NA CELE PASZOWE

W dniach 20-21 maja 2024 roku, odbyły się warsztaty zorganizowane przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP oraz firmę HiProMine S.A., skierowane do przedstawicieli Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, Inspektorów Terenowych oraz Biura Bezpieczeństwa Pasz. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczestników na temat nowoczesnych metod produkcji owadów oraz ich potencjału w przemyśle paszowym.

dr Maciej Gogulski laureatem konkursu MINIATURA 8

Logo grantu miniatura

W ósmej edycji konkursu MINIATURA wyłoniono 40 badaczek i badaczy, którzy zajmą się realizacją działań naukowych w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu. W tej ostatniej grupie znalazł się dr Maciej Gogulski z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych.  Dr Gogulski będzie realizował projekt pt. „Nefroportekcyjne działanie wyselekcjonowanych dawek ekstraktów z Ganoderma lucidum i Polyporus umbellatus u psów i kotów – badania wstępne”.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Strony

Subskrybuj RSS - Moderator - blog