Blog

Nowa publikacja w Nature Communications

spongina stanowiąca biomateriał gąbek
W prestiżowym czasopiśmie “Nature communication” (Springer Nature) ukazała się publikacja  pt. “Discovery of mammalian collagen I and III within ancient poriferan biopolymer spongin”,  współautorstwa dr hab. Kingi Skieresz-Szewczyk i prof. Hanny Jackowiak z Pracowni Histologii i Embriologii Zwierząt na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.  

Doktoranci WWZ laureatami stypendium im. prof. Andrzeja Rutkowskiego

Miło nam poinformować, że doktoranci, mgr inż. Piotr Szymkowiak oraz DVM, MSc Muhammad Rumman Aslam, realizujący badania naukowe w Katedrze Żywienia Zwierząt, zostali laureatami stypendium im. prof. Andrzeja Rutkowskiego, przyznawanego przez Zarząd Polskiego Oddziału Światowego Stowarzyszenia Wiedzy Drobiarskiej (PB WPSA). Stypendium obejmuje dofinansowanie krótkoterminowych staży szkoleniowych dla młodych naukowców związanych z branżą drobiarską.

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach na 33 Finale WOŚP

Z przyjemnością dzielimy się relacją z udziału Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Misję WOŚP wsparliśmy PODWÓJNIE współtworząc strefę warsztatową zorganizowaną przez sztab Poznań Ławica na targach poznańskich oraz w TVP3 Poznań. Nasze atrakcje, kolorowe i zaskakujące eksperymenty i przyciągnęły nie tylko dzieci, ale też dorosłych.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym Pracownikom i niezastąpionym Studentom. Gramy do końca świata i o jeden dzień dłużej

Foto: Emilia Grzęda

PROF. UPP DR HAB. JAN MAZURKIEWICZ POWOŁANY DO ZESPOŁU DS. INNOWACJI W PROGRAMIE FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA RYBACTWA

Prof. UPP dr hab. Jan Mazurkiewicz, dyrektor Zakładu Doświadczalnego Technologii Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie oraz prodziekan ds. studiów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, został powołany na członka Zespołu ds. Innowacji w programie Fundusze Europejskie dla Rybactwa.

Climate Smart Research – nowy projekt na Wydziale

Pod koniec ubiegłego roku dotarły do nas kolejne bardzo dobre wiadomości. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, będąc członkiem konsorcjum składającego się z 33 jednostek, uzyskał finansowanie projektu w ramach konkursu HORIZON-CL6-2024-CLIMATE-02 finansowanego przez Komisję Europejską. Osoby zaangażowane w projekt pochodzą z trzech Wydziałów: Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach (prof. dr hab. Adam Cieślak – koordynator projektu na UPP, prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, prof. dr hab. Dorota Cieślak, dr hab. Piotr Pawlak, dr hab.

Ekopsychiatria doceniona w plebiscycie Złota Synapsa

Książka pt. „Ekopsychiatria” pod redakcją Katarzyny Simonienko, Sławomira Murawca i Piotra Tryjanowskiego, została uznana za Psychiatryczną Innowację Roku w plebiscycie Złota Synapsa. Celem plebiscytu jest wyróżnienie osób i instytucji działających w obszarze psychiatrycznej opieki zdrowotnej oraz prowadzących badania naukowe w tym zakresie.
 
Nagrody zostały wręczone 13 grudnia podczas Kongresu Psychiatria 2024 Medforum.
 

Warsztaty zootechniczno-weterynaryjne na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

11 grudnia br przy wsparciu Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Koła przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu odbyły się warsztaty zootechniczno – weterynaryjne.
Wydarzenie zgromadziło pełną salę młodych adeptów nauki - studentów i doktorantów kierunku zootechnika, weterynaria a także rolnictwo. Tematem spotkania było monitorowanie statusu zdrowotnego świń na podstawie badania poubojowego płuc.
 

Projekt BioSolar w konkursie BiodivNBS uzyskał finansowanie

dr Marcin Tobółka
Projekt BioSolar (Solar farms: an opportunity to recover biodiversity in farmlands) otrzymał finansowanie w ramach konkursu BiodivNBS „Nature-based solutions for biodiversity, human well-being and transformative change”.
 
Dobre wieści z Narodowego Centrum Nauki! Zespół kierowany przez dr. Marcina Tobółkę z Katedry Zoologii uzyskał finansowanie na realizację projektu badawczego mającego na celu ocenę wpływu dynamicznie rozwijających się farm fotowoltaicznych na bioróżnorodność.

Pracownicy Wydziału członkami Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii

W dniu 7 grudnia 2024 roku podczas pierwszego posiedzenia Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii w Puławach, dr Maciej Gogulski został jednogłośnie wybrany do pełnienia funkcji Zastępcy Przewodniczącego Komisji ds. Specjalizacji Lekarzy Weterynarii.
Pani dr hab. Lidia Radko prof. UPP została Krajowym Kierownikiem Specjalizacji „Użytkowanie i patologia zwierząt laboratoryjnych, w tym towarzyszących” a dr hab. Agnieszka Pękala - Safińska prof. UPP Krajowym Kierownikiem Specjalizacji „Choroby ryb i zwierząt akwakultury”.
 

Stypendium naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla studentek WWZ

Z wielką satysfakcją informujemy, że trzy studentki naszego Wydziału uzyskały stypendium naukowe Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Laureatki są członkiniami SKN Zootechników i Biologów, Sekcji Żywienia Zwierząt Monogastrycznych i Amatorskich oraz Sekcji Akwakultury i Chowu Zwierząt Nieudomowionych (opiekunowie – dr hab. Bartosz Kierończyk, dr Mateusz Rawski i prof. UPP dr hab. Jan Mazurkiewicz. Są to:

Kolejne sukcesy na Wydziale

Z radością i dumą informujemy, że lek. wet. Agata Janina Augustyniak (Katedra Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych) uzyskała grant w ramach konkursu PRELUDIUM 23, którego wyniki NCN ogłosił w dniu dzisiejszym.
Projekt nosi tytuł: „Dyzenteria świń - poszukiwanie wczesnych markerów choroby i ocena przebiegu zakażenia B. hyodysenteriae u świń naiwnych i świń immunizowanych eksperymentalną szczepionką autogeniczną”, a przyznana kwota to 209 840zł i jest realizowany pod opieka promotora Pani Prof. dr hab. Małgorzaty Pomorskiej-Mól

Wsparcie funkcji przewodu pokarmowego poprzez dietę psów

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
 
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”. Warto podkreślić, że "seminaria SKN" wpisują się w kalendarz wydarzeń WWZ już od 2020 roku i zorganizowano łączenie ponad 30 wykładów o zróżnicowanej tematyce.
 

Aktywni studenci SKN Zootechników i Biologów

W dniach 23–24 listopada 2024 r. studenci SKN Zootechników i Biologów, należący do Sekcji Akwakultury i Chowu Zwierząt Nieudomowionych, wzięli udział w VI Polskim Sympozjum Herpetologicznym, które odbyło się na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, w Zakładzie Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców.

Dr Maciej Gogulski członkiem Rady Uczelni

Podczas drugiego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, które odbyło się 20 listopada 2024 roku, podjęto uchwałę w sprawie powołania nowego składu Rady Uczelni na kadencję 2025 - 2028. Rada Uczelni, powołana na mocy ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, jest czwartym, obok Rektora, Senatu i Rad Naukowych Dyscyplin, organem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Kadencja Rady trwa 4 lata.
 
Do Rady Uczelni na kadencję od 1 stycznia 2025 roku do 31 grudnia 2028 roku wybrano:
 

Nowe projekty MINIATURA na Wydziale

W dniu dzisiejszym 339 naukowczyń i naukowców dołączyło do grona laureatów konkursu MINIATURA 8. Pośród wszystkich laureatów tej edycji konkursu znaleźć można 7 pracowników/doktorantów UPP, z czego aż trzech pracowników jest związanych z naszym Wydziałem. Są to:
  1. dr inż. Alicja Helena Borowska (Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt) „Poszukiwanie optymalnych modeli statystycznych do analizy danych liniowego systemu oceny koni gorącokrwistych” (9 713zł),

O tym, jak czynimy Ziemię nieprzyjazną dla zwierząt

plakat wykładu O tym, jak czynimy Ziemię nieprzyjazną dla zwierząt
Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”. Tym razem gościmy Pana prof. dra hab. Piotra Skubałę (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Nauk Przyrodniczych, Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska), który wygłosi wykład pt. „O tym, jak czynimy Ziemię nieprzyjazną dla zwierząt”.

II wystawa Psów w Poznaniu

II wystawa Psów w Poznaniu
 
W dniach 8-10 listopada 2024 roku Zespół ds. Promocji - Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach ze wsparciem Samorządu Studenckiego aktywnie uczestniczył w II Wystawie Psów Rasowych, oferując bogaty program edukacyjny i rozrywkowy dla odwiedzających. Studenci i pracownicy Wydziału byli obecni przez cały czas trwania wydarzenia, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz angażując się w bezpośrednią interakcję z uczestnikami.
 

Zawody Wędkarskie o Puchar Dziekana WWZ

W sobotę 12 października 2024 roku w Tulcach odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.
W wydarzeniu wzięło udział 11 uczestników (zarówno pracowników jak i studentów Wydziału) oraz kilkoro kibiców. Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem. Zawodnicy wylosowali stanowiska wędkarskie a także zostali poinformowani o regulaminie i metodzie połowu.

Produkty z konopii w żywieniu zwierząt

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na wykład otwierający cykl spotkań w nowym roku akademickim. Warto podkreślić, że "seminaria SKN" wpisują się w kalendarz wydarzeń wydziałowych już od 2020 roku i zorganizowano łączenie ponad 30 wykładów o zróżnicowanej tematyce.

Książka Wybrane bakteryjne choroby świń. Rozpoznawanie, profilaktyka i terapia

W czerwcu br. ukazała się nowa książka pt. „Wybrane bakteryjne choroby świń. Rozpoznawanie, profilaktyka i terapia.” Publikacja ta obejmuje swoim zakresem zakaźne choroby świń o podłożu bakteryjnym. Zaprezentowano w niej aktualne metody diagnostyczne oraz najnowsze możliwości profilaktyki i leczenia. Autorem książki wydanej przez wydawnictwo „Elamed” jest dr Arkadiusz Dors pracownik Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych naszego Wydziału.

Spotkanie grupy eksperckiej ds. ryb łososiowatych w Morzu Bałtyckim

Spadek populacji wolno żyjących ryb łososiowatych (łososi oraz troci) w basenie Morza Bałtyckiego na skutek pogarszającego się ich statusu zdrowotnego, obserwowane są od wielu lat w różnych państwach, w tym w Polsce. Interdyscyplinarne badania zmierzające do ustalenia przyczyn zaburzeń zdrowotnych ryb prowadzone są od dłuższego czasu, także w naszym kraju. Zagadnieniom tym poświęcona została chociażby konferencja naukowa pt. „Problemy zdrowotne tarlaków troci i łososia – ocena zagrożenia” zorganizowana w murach naszego Uniwersytetu w 2022 roku.

Pracownicy WWZ u współautorami pierwszego krajowego podręcznika z zakresu prewencji weterynaryjnej

Pracownicy naszego Wydziału współautorami pierwszego krajowego podręcznika  z zakresu prewencji weterynaryjnej

 
W bieżącym miesiącu ukazał się pierwszy krajowy podręcznik z zakresu prewencji weterynaryjnej „Prewencja weterynaryjna z elementami zarządzania zdrowiem stada” (Wydawca Urban & Partner,  Redakcja naukowa - profesorowie: Zabielski R., Stefaniak T., Gajewski Z., Patronat: Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN).
 

Strony

Subskrybuj RSS - blogi