Blog

Stypendia naukowe Miasta Poznania dla młodych badaczy przyznane

W poniedziałek 27 czerwca 2024 r. Miasto Poznań uhonorowało dokonania naukowe młodych poznańskich badaczek i badaczy. Poznańscy naukowcy odebrali stypendia z rąk Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta oraz Mariusza Wiśniewskiego, zastępcy prezydenta Poznania.

Spośród 72 wniosków o Stypendium, wyłoniono 12 laureatów, z których każdy otrzyma stypendium w wysokości 10 tys. zł.

Nowa praca - o tym jak ważne są drzewa w miastach

Ekosystemy tworzące zieleń miejską, głównie lasy, muszą być proaktywnie zarządzane, aby pozostały różnorodne i zrównoważone. Najnowsze badania skupiły się na temacie różnorodności drzew miejskich i jest to szeroka analiza wcześniejszych publikacji z lat 2000-2022. Uzyskane wyniki potwierdziły, że miasta mogą być siedliskiem znacznej różnorodności drzew dzięki zwiększonej heterogeniczności siedlisk i skutecznej adaptacji gatunków. Dopasowanie cech drzew do warunków środowiskowych i celów zarządzania może zwiększyć korzyści, jakie czerpiemy z obszarów zielonych w przestrzeni miejskiej.

Zapraszamy na Animaliadę - Konferencję dla Młodych Badaczy

Zapraszamy Wszystkich Licealistów, którzy pragną rozwijać swoje przyrodnicze pasje i zainteresowania na konferencję ANIMALIADA
Wydarzenie organizowane jest przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu odbędzie się 20-21 września 2024 roku.
 
Nie przegap tej wyjątkowej okazji – zapisz się już dziś i dołącz do grona młodych pasjonatów nauki!
Szczegółowe informacje na naszym Fanpage

DR HAB. PAWEŁ KOŁODZIEJSKI DOŁĄCZA DO AKADEMII MŁODYCH UCZONYCH PAN

Dr hab. Paweł Kołodziejski

Dr hab. Paweł Kołodziejski prodziekan ds. studiów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach oraz kierownik Katedry Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt, został nowym członkiem Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Tegoroczne wybory do Akademii Młodych Uczonych Polskiej Akademii Nauk cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Na 17 miejsc zgłoszono rekordową liczbę 116 kandydatów i kandydatek, co oznacza, że na jedno było prawie siedmiu chętnych. Tym bardziej cieszy sukces naukowca UPP.

Pracownicy i Studentki WWZ na PYRKONIE

Pracownicy i Studentki WWZ na PYRKONIE
Pyrkon to fantastyczne miejsce spotkań…. Także z nauką. Nie mogło nas tam zabraknąć smiley
I tak dzięki wspólnym siłom pracowników z Katedry Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt, Katedry Zoologii i naszych wspaniałych studentek przygotowaliśmy warsztaty "W poszukiwaniu Fantastycznych Zwierząt" dla najmłodszych. Mogliście nas spotkać w strefie dziecięcej.

Z Nauką wśród przedszkolaków - warsztaty edukacyjne

Wszystkie dzieci uwielbiają poznawać malowniczy świat i zgłębiać jego tajemnice. Wychodząc naprzeciw ich zainteresowaniom 13 czerwca br., naukowcy Wydziału zorganizowali dla przedszkolaków warsztaty pod hasłem „Niezwykły i kolorowy świat naukowy”. W ramach spotkania z najmłodszymi pracownice Katedry Żywienia Zwierząt (dr hab. Anita Zaworska-Zakrzewska i mgr inż. Dagmara Łodyga) zaprezentowały dzieciom świat zwierząt gospodarskich i przeprowadziły kreatywne zajęcia wraz z pokazem barwnych eksperymentów.

SUKCESY NASZYCH PRACOWNIKÓW – NAGRODY POLSKIEGO TOWARZYSTWA NAUK WETERYNARYJNYCH

Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych ogłosiło wyniki konkursu na najlepsze publikacje naukowe z obszaru nauk weterynaryjnych opublikowane w roku 2023. Z prawdziwą przyjemnością i dumą informujemy, iż wśród nagrodzonych znaleźli się pracownicy naszego Wydziału.

PIERWSZE W POLSCE WARSZTATY POŚWIĘCONE PRODUKCJI LARW HERMETIA ILLUCENS NA CELE PASZOWE

W dniach 20-21 maja 2024 roku, odbyły się warsztaty zorganizowane przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP oraz firmę HiProMine S.A., skierowane do przedstawicieli Głównego Inspektoratu Weterynaryjnego, Inspektorów Terenowych oraz Biura Bezpieczeństwa Pasz. Celem spotkania było poszerzenie wiedzy uczestników na temat nowoczesnych metod produkcji owadów oraz ich potencjału w przemyśle paszowym.

dr Maciej Gogulski laureatem konkursu MINIATURA 8

Logo grantu miniatura

W ósmej edycji konkursu MINIATURA wyłoniono 40 badaczek i badaczy, którzy zajmą się realizacją działań naukowych w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu. W tej ostatniej grupie znalazł się dr Maciej Gogulski z Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych.  Dr Gogulski będzie realizował projekt pt. „Nefroportekcyjne działanie wyselekcjonowanych dawek ekstraktów z Ganoderma lucidum i Polyporus umbellatus u psów i kotów – badania wstępne”.

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Kolejne osiągnięcia studentów Studenckiego Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych

Podczas IX Międzynarodowej Konferencji Naukowej Studentów Medycyny Weterynaryjnej  organizowanej przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, decyzją Komisji Konkursowej przyznano:
  • I miejsce dla Pani Katarzyny Chomy i Pani Julii Sztul za zreferowanie wyników badań pt.”Evaluation of ocular changes in geriatric horses” Sekcja Chorób Koni „Artemor” pod opieką dr Katarzyny Michlik.

Profesor T. Szwaczkowski powołany do Rady Programowej Kongresu Zdrowie Polaków

Prof. Tomasz Szwaczkowski

Profesor dr hab. Tomasz Szwaczkowski (Katedra Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt) został powołany do Rady Programowej Kongresu „Zdrowie Polaków”. Ostatnie spotkanie pod hasłem ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE odbyło się 25 marca 2024 roku w Senacie RP. Historia kongresów sięga 2019 roku, a każda jej edycja porusza kwestie najważniejszych, z punktu widzenia branży medycznej, problemów, jak i osiągnięć w obszarze ochrony zdrowia.

XXIV Sympozjum SKN na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach

Szanowni Państwo,

chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim uczestnikom i prelegentom, którzy zmagali się dzisiaj z ogromnym stresem związanym z wystąpieniami publicznymi, ale i trudnymi pytaniami Komisji Konkursowej w ramach XXIV Sympozjum SKN na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.

Komisja stanęła przed trudnym wyborem najlepszych wygłoszonych referatów. Po burzliwych naradach nagrody otrzymali:

Sukcesy Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów WWZ

logo-konferencji2.jpg

Podczas zmagań w ramach III Międzynarodowej Konferencji dla Studentów i Doktorantów „Zootechnika i Akwakultura - dobre praktyki” organizowanej przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie studenci Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów (WWZ) odnieśli niebywałe sukcesy! 

Podczas sesji pt. "Żywienie Zwierząt i Jakość Surowców Odzwierzęcych”,

Seminarium SKN - Makrokosmos mikrokosmos mikroplastik

Seminarium SKN - Makrokosmos mikrokosmos mikroplastik

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”.

Tym razem gościmy Panią dr Ewelinę Górowską-Wójtowicz (Zakład Fizjologii Medycznej, Katedra Nauk Biomedycznych, Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum), która wygłosi wykład pt. „Makrokosmos, mikrokosmos, mikroplastik".

Sukces studentów Weterynarii

Podczas V Międzynarodowego Seminarium Studenckich Kół Naukowych organizowanego w Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, decyzją Komisji Konkursowej wyróżnienie za najlepszy poster otrzymał nasz student kierunku Weterynaria Oskar Łętkowski. Przedstawił wyniki badań pt. „Ocena cytotoksycznosci fipronilu z wykorzystaniem ludzkich komórek HepG2 i Caco-2”, reprezentując SKN Med-Wet, sekcję Farmakologów i Toksykologów Weterynaryjnych "Paracelsus", której opiekunem jest prof. UPP dr hab. Lidia Radko.

Gratulujemy!

Prof. Hanna Jackowiak członkiem Komisji Biologii Rozwoju PAU

Logo PAU

W dniu  15 marca 2024 r. członkowie Komisji Biologii Rozwoju Polskiej Akademii  Umiejętności  (PAU) w Krakowie pozytywnie zaopiniowali kandydaturę prof. dr hab. Hanny Jackowiak z  Pracowni Histologii i Embriologii Zwierząt  KFBBZ Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UP w Poznaniu do przyjęcia w poczet swojego gremium.

Ta zaszczytna nominacja jest wyrazem uznania znaczącego wkładu badań naukowych profesor Jackowiak nad histogenezą i organogenezą narządów układu pokarmowego i rozrodczego ptaków i ssaków w rozwój nauki.

Uroczystość absolutoryjna na kierunku Weterynaria

Uroczystość absolutoryjna na kierunku weterynaria w dniu 22 marca 2024 roku.
 
W miniony piątek, 22 marca 2024 roku, w Kolegium Rungego odbyły się uroczystości absolutoryjne studentów jednolitych studiów stacjonarnych kierunku Weterynaria Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP.
Najlepsi studenci odebrali nagrody naukowe i organizacyjne oraz listy gratulacyjne ufundowane przez Prorektora ds. studiów, Dziekana oraz Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych.

Strony

Subskrybuj RSS - blogi