Październik 2024

Zawody Wędkarskie o Puchar Dziekana WWZ

W sobotę 12 października 2024 roku w Tulcach odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Dziekana Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach.
W wydarzeniu wzięło udział 11 uczestników (zarówno pracowników jak i studentów Wydziału) oraz kilkoro kibiców. Zawody rozpoczęły się zgodnie z planem. Zawodnicy wylosowali stanowiska wędkarskie a także zostali poinformowani o regulaminie i metodzie połowu.

Produkty z konopii w żywieniu zwierząt

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekun Studenckiego Koła Naukowego Zootechników i Biologów prowadzonego na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, chciałbym Państwa serdecznie zaprosić na wykład otwierający cykl spotkań w nowym roku akademickim. Warto podkreślić, że "seminaria SKN" wpisują się w kalendarz wydarzeń wydziałowych już od 2020 roku i zorganizowano łączenie ponad 30 wykładów o zróżnicowanej tematyce.

Książka Wybrane bakteryjne choroby świń. Rozpoznawanie, profilaktyka i terapia

W czerwcu br. ukazała się nowa książka pt. „Wybrane bakteryjne choroby świń. Rozpoznawanie, profilaktyka i terapia.” Publikacja ta obejmuje swoim zakresem zakaźne choroby świń o podłożu bakteryjnym. Zaprezentowano w niej aktualne metody diagnostyczne oraz najnowsze możliwości profilaktyki i leczenia. Autorem książki wydanej przez wydawnictwo „Elamed” jest dr Arkadiusz Dors pracownik Katedry Nauk Przedklinicznych i Chorób Zakaźnych naszego Wydziału.

Spotkanie grupy eksperckiej ds. ryb łososiowatych w Morzu Bałtyckim

Spadek populacji wolno żyjących ryb łososiowatych (łososi oraz troci) w basenie Morza Bałtyckiego na skutek pogarszającego się ich statusu zdrowotnego, obserwowane są od wielu lat w różnych państwach, w tym w Polsce. Interdyscyplinarne badania zmierzające do ustalenia przyczyn zaburzeń zdrowotnych ryb prowadzone są od dłuższego czasu, także w naszym kraju. Zagadnieniom tym poświęcona została chociażby konferencja naukowa pt. „Problemy zdrowotne tarlaków troci i łososia – ocena zagrożenia” zorganizowana w murach naszego Uniwersytetu w 2022 roku.

Pracownicy WWZ u współautorami pierwszego krajowego podręcznika z zakresu prewencji weterynaryjnej

Pracownicy naszego Wydziału współautorami pierwszego krajowego podręcznika  z zakresu prewencji weterynaryjnej

 
W bieżącym miesiącu ukazał się pierwszy krajowy podręcznik z zakresu prewencji weterynaryjnej „Prewencja weterynaryjna z elementami zarządzania zdrowiem stada” (Wydawca Urban & Partner,  Redakcja naukowa - profesorowie: Zabielski R., Stefaniak T., Gajewski Z., Patronat: Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN).
 

Zapraszamy na spotkanie informacyjne SKN

Zapraszamy na spotkanie informacyjne SKN

Jako opiekunowie Studenckich Kół Naukowych działających na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, tj. Zootechników i Biologów oraz Medyków Weterynaryjnych chcielibyśmy serdecznie Państwa zaprosić na spotkanie informacyjno-organizacyjne dotyczące działalności SKN na naszym Wydziale.
Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM w środę 30.10.2024 o godz. 15:00.

Link do spotkania:
https://zoom.us/j/91428414611

Kod spotkania:
914 2841 4611

Wyróżnieni pracownicy na Wydziale

Podczas ostatniej Rady Naukowej Dyscyplin funkcjonujących na naszym Wydziale, Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Piotr Goliński wręczył listy gratulacyjne wyróżniającym się pracownikom w dyscyplinach Zootechnika i Rybactwo, Nauki Biologiczne oraz Weterynaria. Osoby te otrzymały również premię motywacyjną dla nauczycieli akademickich za wyróżniające osiągnięcia naukowe z puli rezerwy Rektora w roku 2024.
 
Dyscyplina: Zootechnika i Rybactwo
Dr hab. Ewa Sell-Kubiak
Dr hab. Mateusz Rawski

Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę

Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka pt. „Ekopsychiatria. Jak bliskość natury wspiera naszą psychikę”. To wyjątkowa publikacja, która w przystępny sposób łączy osiągnięcia różnych dziedzin nauki, aby przybliżyć czytelnikom związek między środowiskiem naturalnym a zdrowiem psychicznym człowieka. Ta praca zbiorowa, zredagowana przez dr Katarzynę Simonienko, dr. hab. Sławomira Murawca oraz prof. Piotra Tryjanowskiego, stanowi kompendium wiedzy na temat ekopsychiatrii – innowacyjnego podejścia do zdrowia psychicznego.