paź
13
2024
By Moderator
Pracownicy naszego Wydziału współautorami pierwszego krajowego podręcznika z zakresu prewencji weterynaryjnej
W bieżącym miesiącu ukazał się pierwszy krajowy podręcznik z zakresu prewencji weterynaryjnej „Prewencja weterynaryjna z elementami zarządzania zdrowiem stada” (Wydawca Urban & Partner, Redakcja naukowa - profesorowie: Zabielski R., Stefaniak T., Gajewski Z., Patronat: Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN).
Prewencja weterynaryjna jest aktualnie uważana za najważniejszy element efektywnej produkcji zwierzęcej. Nie bez kozery w programie studiów weterynaryjnych, przygotowującym do pracy przyszłych lekarzy weterynarii na prewencję weterynaryjną przeznaczono ponad 70 godzin dydaktycznych. Zapotrzebowanie na taki podręcznik było bardzo duże i wynikało z szeregu zmian jakie obserwujemy w podejściu do opieki weterynaryjnej od interwencji wyłącznie leczniczej do złożonego systemu zapobiegania pogorszeniu się stanu zdrowia zwierząt.
Podręcznik przeznaczony jest głównie dla studentów weterynarii, ale ze względu na jego kompleksowość przydatne informacje znajdą w nim także z pewnością praktykujący lekarze weterynarii, zootechnicy i wszyscy czytelnicy związani z branżą szeroko pojętych nauk o zwierzętach. Poszczególne rozdziały zostały napisane przez wybitnych i uznanych naukowców, reprezentujących wiele uczelni, ośrodków PAN i ministerialnych instytutów naukowych oraz szereg specjalizacji weterynaryjnych.
Wśród Autorów podręcznika jest czterech pracowników naszego Wydziału:
prof. Małgorzata Szumacher – współautorka rozdziału: Adaptacja produkcji zwierzęcej do zmian klimatycznych
prof. Małgorzata Pomorska-Mól – współautorka rozdziałów: Bioasekuracja zewnętrzna i wewnętrzna oraz Prewencja weterynaryjna w fermach świń
prof. Adam Cieślak – współautor rozdziałów Woda i Pasze
oraz
dr Arkadiusz Dors - współautor rozdziałów: Bioasekuracja zewnętrzna i wewnętrzna oraz Prewencja weterynaryjna w fermach świń
Autorom gratulujemy a Czytelnikom polecamy ten nowoczesny podręcznik, w którym zawarto najbardziej aktualne informacje oraz przedstawiono obecne trendy w opiece i zarządzaniu zdrowiem zwierząt.