Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania studentów przez dr hab. Marcina Pszczołę, który pełnił rolę gospodarza spotkania. Przedstawił on informacje o Polsce oraz omówił kontekst hodowli bydła w kraju. Następnie głos zabrała Caroolien Spaans, doradczyni rolna w Ambasadzie Królestwa Niderlandów w Polsce.
W kolejnych częściach programu odbyły się prezentacje dwóch profesorów. Prof. Adam Cieślak zaprezentował temat ograniczania wpływu środowiskowego zwierząt, skupiając się na zrównoważonym podejściu do hodowli bydła. Przedstawił różne strategie i praktyki mające na celu zmniejszenie negatywnego wpływu hodowli zwierząt na środowisko naturalne. Następnie prof. Tomasz Strabel omówił programy hodowlane dotyczące bydła mlecznego w Polsce. Przedstawił znaczenie odpowiedniej selekcji genetycznej i programów hodowlanych dla efektywności i zdrowia stada bydła. Jego prezentacja pozwoliła studentom zrozumieć, jak ważne jest podejście oparte na naukowych podstawach w hodowli bydła.
Po części teoretycznej studenci mieli okazję wziąć udział w wyjeździe terenowym, który obejmował wizytę na fermie Grąblewo. Ta część wydarzenia pozwoliła studentom na bezpośrednie obserwacje i lepsze zrozumienie codziennej pracy na fermie oraz warunków hodowli bydła.
Wizyta studentów ze stowarzyszenia "De Veetelers" z Wageningen University na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu była owocną wymianą wiedzy i doświadczeń z zakresu hodowli bydła. Spotkanie umożliwiło studentom zdobycie cennych informacji na temat hodowli bydła.