W Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury wykluły się żółwie błotne

W Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury po raz pierwszy wykluły się żółwie błotne (Emys orbicularis). Jest to jedyny rodzimy w krajowej faunie gatunek żółwia – objęty ochroną ścisłą w 1935 roku – na trzy lata przed wprowadzeniem jej dla żubra. Nasz kraj zasiedla reliktowa, w znacznym stopniu zależna od ochrony aktywnej populacja, której w największej mierze zagraża utrata siedlisk na skutek antropomorfizacji środowiska.

Młode żółwie wykluły się po ponad 60-cio dniowej inkubacji dzięki specjalistycznej opiece. W naturze żółwie błotne wykluwają się późnym latem lub opuszczają gniazda dopiero wiosną w następnym roku po złożeniu jaj. Tymczasem w omawianym przypadku zniesienie jaj nastąpiło w grudniu, przez samicę pochodzącą z interwencji Straży Miejskiej w Poznaniu, która trafiła pod opiekę dr inż. Mateusza Rawskiego. Bez udzielenia jej pomocy zwierzę wybudzone ze snu zimowego lub wcześniej nielegalnie utrzymywane przez człowieka najpewniej nie przeżyłoby okresu niskich temperatur.   

Obecnie młode są odchowywane są w warunkach kontrolowanych, przyjmują żywy pokarm, co zwiększa ich szanse na potencjalne wypuszczenie na wolność. Jednak o ich dalszym losie zadecydują wyniki badań genetycznych – konieczne jest ustalenie czy należą do rodzimej dla Polski populacji, aby nie dopuścić do jej „zanieczyszczenia” np. osobnikami z południa Europy, które nie są dobrze przystosowane do niskich temperatur w zimie. Ostateczna decyzja o zostanie podjęta przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

film.jpg

 

Narodziny żółwi błotnych. Autor Mateusz Rawski