VII WYKŁAD JUBILEUSZOWY "PRZEWODNIKI I NADPRZEWODNIKI ORGANICZNE"

VII WYKŁAD JUBILEUSZOWY "PRZEWODNIKI I NADPRZEWODNIKI ORGANICZNE" - 10 CZERWCA 2022 ROKU  O GODZINIE 9.00 W SALI WYKŁADOWEJ UCMW (W FORMIE STACJONARNEJ) WYGŁOSI  PAN PROF. DR HAB. ROMAN ŚWIETLIK

Prof. dr hab. Roman Świetlik
Instytut Fizyki Molekularnej PAN

W roku 1978 ukończyłem fizykę na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza i podjąłem pracę w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. W roku 1983 obroniłem pracę doktorską, w roku 1992 uzyskałem stopień doktora habilitowanego, a tytuł naukowy profesora otrzymałem w roku 2003. Przez dłuższy czas przebywałem za granicą w następujących ośrodkach naukowych: Central Research Institute for Physics (Hungarian Academy of Sciences) w Budapeszcie (Węgry, 1980, 1985), Max-Planck-Institut fűr medizinische Forschung (Abteilung fűr Molekulare Physik) w Heidelbergu (Niemcy, 1986-1987), Centre de Recherche Paul Pascal (CNRS) w Bordeaux (Francja, 1991), Institute of Chemistry (Chinese Academy of Sciences) w Pekinie (Chiny, 1999), Institute for Molecular Science w Okazaki (Japonia, 2001-2002, 2006). Aktualnie prowadzę współpracę z Uniwersytetem w Stuttgarcie (Niemcy) oraz Uniwersytetem w Rennes (Francja).

Zajmuję się fizyką ciała stałego, a w szczególności fizyką krystalicznych niskowymiarowych przewodników organicznych. Moja specjalnością jest spektroskopia molekularna. Zasadniczy nurt badań dotyczy struktury elektronowej, oddziaływań elektron-elektron i elektron-fonon, przejść fazowych metal-izolator, a ostatnio głównie zjawisk uporządkowania ładunkowego oraz przejścia od fazy neutralnej do jonowej. Badania te prowadzę wykorzystując przede wszystkim spektroskopię w podczerwieni i spektroskopię rozproszenia Ramana. Opublikowałem 119 prac naukowych w czasopismach międzynarodowych oraz zaprezentowałem ponad 190 referatów i komunikatów na konferencjach krajowych i zagranicznych; moje prace były cytowane około 1000 razy.

W latach 1998-2017 w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN pełniłem funkcję zastępcy dyrektora ds. naukowych Od roku 1990 jestem członkiem zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego (w latach 1990-1996 sekretarz Oddziału, a w latach 2005-2010 przewodniczący Oddziału). Aktualnie jestem członkiem Komitetu Fizyki PAN (kadencja 2020-2023).