Studenckie koła naukowe tworzą innowacje

„Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

Wśród Laureatów konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” znalazł się projekt z Naszego Wydziału.

Sekcja Farmakologów i Toksykologów Weterynaryjnych działająca przy SKN Medyków Weterynaryjnych pod opieką naukową sekcji - dr hab. Lidia Radko- prof. UPP,  otrzymała finansowanie projektu pt. "Bezpieczeństwo stosowania związku pochodzenia roślinnego z wybranymi lekami weterynaryjnymi - badania in vitro"

Wartość dofinansowania - 70 000 PLN

Celem projektu jest weryfikacja działania substancji czynnej pochodzącej z Cannabis sativa L. na cytotoksyczne działanie wybranych leków weterynaryjnych najczęściej stwierdzanych w żywności pochodzenia zwierzęcego stanowiących zagrożenie dla zdrowia konsumentów (wykorzystując linie komórkowe).

Rosnąca świadomość i potrzeba weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego, w tym bezpieczeństwa żywności, wymuszają konieczność prowadzenia badań uwzględniających działania zmierzające do minimalizowania negatywnych skutków działania leków weterynaryjnych. Jednym ze sposobów jest zastosowanie naturalnych substancji pochodzenia roślinnego. Wśród roślin uprawnianych w Polsce, konopie siewne (Cannabis sativa L.) przeżywają swój renesans w medycynie oraz w weterynarii. Oczekujemy że procesy działania fitozwiązku na poziomie komórkowym może wpływać na zmniejszenie cytotoksyczności badanych leków weterynaryjnych".