Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski współautorem raportu nt. rolnictwa regeneracyjnego

Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski współautorem raportu nt. rolnictwa regeneracyjnego

Czy inwestycje w badania i innowacje oraz w niewielkie gospodarstwa rolne, zapewnią przekształcenie globalnego systemu żywnościowego w sposób, który zmniejszy ryzyko zanieczyszczania klimatu, pozwoli na uniknięcie głodu i ubóstwa oraz ułatwi dostęp do zdrowej żywności, a jednocześnie zwiększy różnorodność biologiczną? Na tak zadane pytanie próbowali odpowiedzieć naukowcy wydelegowani przez European Academies' Science Advisory Council, europejskie stowarzyszenie narodowych akademii, w tym Polskiej Akademii Nauk (PAN). Przedstawicielem PAN w pracach nad raportem był prof. Piotr Tryjanowski z naszego Wydziału. Efektem ich pracy jest raport (opublikowany 6 kwietnia br.) zatytułowany: Regenerative Agriculture in Europe. A critical analysis of contribution to EU Farm to Fork and Biodiversity strategies. Jak wskazuje tytuł, raport poświęcony jest zagadnieniom rolnictwa regeneracyjnego, które między innymi polega na ochronie i odbudowie gruntów rolnych i otaczających je ekosystemów.

Jak podkreśla Profesor Tryjanowski, musimy być świadomi różnic pomiędzy obszarami rolnymi różnych części kontynentu. Nie tylko tych dotyczących intensywności i ekonomiki gospodarowania, ale także różnic społecznych, kulturowych, jak i przyrodniczych. W dokumencie podkreślono, że zastosowanie każdej konkretnej praktyki (praktyk) jest w dużym stopniu zależne od kontekstu. Największe korzyści można osiągnąć, gdy praktyki są skoordynowane w skali krajobrazu i pasują do lokalnych warunków środowiskowych i społeczno-ekonomicznych.

Cały raport - 70 stron tekstu, diagramów, stosownych tabel i analiz - w formie PDF możliwy do pobrania ze strony EASAC - www.easac.eu.