Pracownicy naszego Wydziału publikują w prestiżowych czasopismach

Z ogromną radością możemy podzielić się informacją o dwóch pracach, które w ostatnim czasie zostały opublikowane w bardzo prestiżowych czasopismach, a ich współautorami są pracownicy Katedry Zoologii.

W czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Science (PNAS) ukazała sie praca pt. “The effect of climate change on avian offspring production: A global meta-analysis”, której współautorami są mgr Zuzanna Jagiełło, dr hab Janusz Kloskowski oraz dr Marcin Tobółka. W pracy przebadano 201 populacji 104 gatunków ptaków (łącznie 745 962 lęgi) z wszystkich kontynentów, w okresie 1970 - 2019. Wykazano, że produkcja młodych wśród większości gatunków spada, ale zmiany te różnią się między gatunkami, a nawet między populacjami tych samych gatunków. W pracy zostały ujęte dane długoterminowe dotyczące bociana białego i perkoza rdzawoszyjego zbierane przez pracowników UPP, co podkreśla wartość długoterminowych projektów badawczych w badaniu wpływu zmian klimatycznych na dzikie zwierzęta. (https://www.pnas.org/doi/10.1073/pnas.2208389120).

W czasopiśmie Nature Communications ukazała się natomiast praca pt. „ Bird tolerance to humans in open tropical ecosystems”, której współautorem jest prof. dr hab. Piotr Tryjanowski. W publikacji łącznie zgromadzono dane o dystansach ucieczki aż 953 gatunków (obejmując prawie 15 tysięcy pojedynczych obserwacji) związanych z ekosystemami trawiastymi w Ameryce Południowej, Afryce i Australii.  Dystans ucieczki, czyli z jakiej odległości ptak rozpoznaje człowieka i podejmuje ucieczkę jest dobrym wskaźnikiem interakcji pomiędzy ptakami a ludźmi. Sytuacja jednak nie zależy wyłącznie od siedliska i presji człowieka, ale także od cech samych ptaków, np. rozmiaru ciała.

(https://www.nature.com/articles/s41467-023-37936-5).

Gratulujemy!!

ZałącznikRozmiar
Image icon logo_male.png39.38 KB