Podziękowania za wieloletnią pracę

W dniu 29 września 2023r. na spotkaniu pracowników Wydziału mieliśmy niepowtarzalną okazję podziękować za wieloletnią pracę trzem Profesorom odchodzącym na emeryturę. Są to prof. dr hab. Krzysztof W. Nowak, prof. dr hab. Zbigniew Sobek oraz prof. dr hab. Zygmunt Wrona. Słowa ogromnej sympatii, życzliwości, a także krótkiego podsumowania wieloletniej pracy skierowali do wszystkich obecnych kierownicy Katedr: Fizjologii, Biochemii i Biostruktury Zwierząt – dr hab. Paweł Kołodziejski oraz Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt – dr hab. Piotr Pawlak.

Pan Profesor Krzysztof Nowak związnany jest z naszą uczelnią  od 1978, kiedy został zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Fizjologii i Biochemii Zwierząt, gdzie następnie obronił pracę doktorską oraz uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2004 r. otrzymał tytuł profesora nauk Biologicznych (procedura przeprowadzona została na Wydziale Biologii, uniwersytetu Warszawskiego). Podczas 45 lat pracy na naszej uczelni Pan Profesor pełnił wiele ważnych funkcji zarówno w obrębie Katedry, Wydziału czy Uczelni (m.in. kierownika katedry w 2000-2006, Prodziekana w latach 2002 – 2008, 2012 – 2015, 2015-2016 oraz doradcy rektora ds. doświadczeń na zwierzętach i przewodniczącego LKE w Poznaniu w latach 1999-2005). Dowodem uznania dorobku naukowego Pana Profesora było powołanie na członka Rady Narodowego Centrum Nauki (w latach 2010-2018) oraz członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk (w roku 2013). Jako Członek PAN również pełnił i pełni on szereg ważnych funkcji takich jak: szef rady kuratorów Wydziału II PAN (w latach 2019 – 2022) oraz następnie Dziekana wydziału od roku 2023. Ponadto od roku 2019 jest on członkiem Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. Pan Profesor pełnił funkcję promotora w 9 przewodach doktorskich i recenzenta w kilkunastu. Ponadto był również promotrem kilkudziesięciu prac magistrskich i dyplomowych. Zainteresowania badawcze Pana Profesora to endokrynologia eksperymentalna, regulacja neuroendokrynna trzustki, regulacja adipogenezy i funkcji endokrynnej tkanki tłuszczowej, neurohormony i hormony tkankowe w procesie rozrodu. Pan Profesor jest autorem/współautorem ponad 150 oryginalnych prac twórczych oraz wpółautorem 7 książek i podręczników takich jak m.in. „Handbook of Biologically Active Peptides” czy podręcznik do Fizjologii Zwierząt pod redakcją Profesora Tadeusza Krzymowskiego, z którą każdy znas zaczynał swoją przygodę z fizjologią.

Pan Profesor Zbigniew Sobek związany jest z Uniwersytetem Przyrodniczym (wówczas Akademią Rolniczą w Poznaniu) od początku kariery naukowej (dyplom magistra z wyróżnieniem zdobył na naszym Wydziale Zootechnicznym w 1976). Jeszcze na studiach był mocno związany z kołem naukowym zootechników – przewodniczył Sekcji Rybackiej. W 1981 roku obronił pracę doktorską, którą wykonywał pod kierunkiem ówczesnego kierownika Katedry, św. Pamięci prof. Czesława Janickiego.  Praca doktorska została obroniona rok po uzyskaniu tytułu magistra na wydziale matematyczno-fizycznym UAM. Na naszym wydziale 8 lat później uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2000 roku otrzymał nominację na tytuł profesora. Prof. Z. Sobek był promotorem 4 rozpraw doktorskich i recenzentem w 10 postępowaniach awansowych. Ponadto był opiekunem ponad 50 prac magisterskich i 8 inżynierskich. Autor ponad 100 oryginalnych prac twórczych oraz ponad 120 prac popularnonaukowych. W latach 2014-2015 redaktor naczelny miesięcznika „Bydło”, a od 2016 redaktor naczelny Roczników Naukowych Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego – obecnie Animal Science and Genetics (70 pkt). Autor i współautor 11 podręczników i skryptów naukowych m.in. Ogólna hodowla i metody doskonalenia zwierząt (1988); Zastosowanie informatyki w rolnictwie (1993); Zastosowanie informatyki w hodowli bydła (1997). Twórca programów komputerowych dla rolnictwa - systemów zarządzania hodowlą bydła mięsnego, trzody chlewnej czy wylęgarnią. Pan Profesor to wieloletni Członek Rady Wydziału Zootechnicznego i Senatu UP w Poznaniu, Przewodniczący Poznańskiego Koła Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Członek Rady Naukowej Polskiego Towarzystwa Biometrycznego. Laureat nagrody Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju, wsi, rynkach rolnych i rybołówstwie za: „System komputerowy „Bos” dla kompleksowej obsługi hodowli bydła mięsnego z zastosowaniem techniki on-line”. Zaangażowany w prace wielu komisji uczelnianych i rektorskich. Nagrodzony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Prof. dr hab. Zygmunt Wrona był wieloletnim pracownikiem naukowo-dydaktycznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a następnie naszego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Prof. Z. Wrona ukończył studia na wydziale Medycyny Weterynaryjnej WSR w Lublinie w 1970 r. W 1977 uzyskał stopień doktora n. wet., w 1996 stopień dr. habilitowanego na AR w Lublinie. W 2004 roku otrzymał nominację na tytuł profesora. Od 1970 do 2017 roku był pracownikiem naukowo-dydaktycznym wydziału Medycyny Weterynaryjnej, Katedry Położnictwa, potem Instytutu Chorób Zakaźnych, po przekształceniu ponownie Katedry i Kliniki Rozrodu Zwierząt. W 1999-2002 był prodziekanem Wydziału ds. klinicznych, również członkiem senatu i komisji senackich, równolegle w latach 1996-2013 prowadził Specjalistyczną Przychodnię Weterynaryjną “TEST”. Od 2017 związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, najpierw Katedrą Rozrodu Zwierząt, a po przekształceniu Pracownią Rozrodu Zwierząt w Katedrze Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt. Dorobek publikacyjny prof. Wrony składa się z ponad  200 publikacji, wypromował 3 doktorów, był recenzentem w 30 postępowaniach awansowych; brał udział w realizacji 5 projektów badawczych, a sam kierował 2 grantami KBN. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Honorową Odznaką AR w Lublinie, Odznaką Honorową “Zasłużony dla Rolnictwa”, a także licznymi nagrodami Rektora za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną. Prof. Wrona jest członkiem Izby Lekarsko-Weterynaryjnej w Lublinie, PTNW, TBR, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego, był współzałożycielem w 1996 i przez pierwsze 2 lata sekretarzem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt. Pan Profesor szczególnie interesował się wpływem substancji o charakterze toksycznym na jakość i ilość nasienia samców oraz niepłodnością immunologiczną bydła czy aktywnością immunologiczną samic w różnych fazach cyklu rozrodczego. Niezwykle ceniony przez studentów dydaktyk, na co dzień człowiek o rzadko spotykanej życzliwości. Zainteresowany historią starożytną, czas wolny poświęca obcowaniu z naturą - turystyce pieszej oraz myślistwu.