Odsłonięcie kamienia pamiątkowego ku pamięci Jana Bogumiła Sokołowskiego

W dniu 23 maja 2022 roku, w przeddzień 123 rocznicy urodzin  Jana Bogumiła Sokołowskiego w miejscowości Dakowy Mokre pow. Nowy Tomyśl odsłonięty został pamiątkowy kamień.

J.B. Sokołowski znakomity ornitolog, malarz był założycielem i pierwszym dziekanem Wydziału Zootechnicznego ówczesnej Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Zasłużył się też jako Powstaniec Wielkopolski biorąc czynny udział w zdobyciu lotniska na Ławicy oraz w walce o wyzwolenie Kwilcza.

Kamień został ufundowany przez lokalną społeczność, głównie dzięki inicjatywie absolwenta AR  w Poznaniu Krzysztofa Szurkowskiego i sołtys Elżbiecie Radniewskiej.

Przed uroczystością w miejscowej szkole podstawowej prof. UPP dr hab. inż. Tadeusz Mizera wygłosił wykład o życiu i twórczości J.B. Sokołowskiego.

Prof. dr habil. Małgorzata Szumacher Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach przekazała do biblioteki szkolnej egzemplarz dzieła Ptaki Ziem Polskich a Katedra Zoologii reprinty książek Profesora.

Miejscowe koła łowieckie "Drop", "Słonka" i "Przelatek" ufundowały dla młodzieży trzy lornetki by mogli kontynuować dokonania swego Wielkiego Dakowianina.

Uroczystość uatrakcyjnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich "Palatium" z Nadl. Grodzisk.

Tadeusz Mizera