Naukowcy WWZ ponownie wśród 2 proc. najczęściej cytowanych naukowców świata

Czasopismo „PLOS Biology Journal” po raz kolejny opublikowało listę najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich publikacji w naukowej literaturze. Wśród niemal 190 tys. najbardziej wpływowych naukowców na świecie znalazło się 11 naukowców Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Lista rankingowa zawiera uszeregowane nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego  poszczególnych badaczy według złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), który uwzględnia takie kryteria, jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, Impact Factor, miejsce na liście autorów. Ranking podzielony jest na dwie listy. Pierwsza (Table-1-Authors_caree) obejmuje dorobek naukowy z całego okresu pracy zawodowej naukowca. Druga tabela (Table-1-Authors_singleyr) dotyczy tylko dorobku z 2020 r.

Wśród najbardziej wpływowych uczonych z naszego Wydziału pod względem kiczby cytowań w roku 2020 na prestiżowej liście znaleźli się:

• prof. dr hab. inż. Tomasz Szkudelski
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
  • prof. dr hab. Damian Józefiak
  • prof. dr hab. Hanna Jackowiak

​Na liście obejmującej ranking cytowań w całej karierze naukowej do końca 2020 roku uwzględnieni zostali:

• prof. dr hab inż. Tomasz Szkudelski
  • prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
  • prof. dr hab. Marek Świtoński
  • prof. dr hab. Hanna Jackowiak

Na liście najczęściej cytowanych naukowców na świecie wymieniony został również: prof. Tim Sparks wieloletni profesor wizytujący w Instytucie Zoologii UPP (obecnie Katedra Zoologii).

Ranking opracowywany został przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier, na podstawie metodologii opublikowanej w pracy: Ioannidis JPA, Boyack KW, Baas J (2020) Updated science-wide author databases of standardized citation indicators. PLoSBiol 18(10):e3000918.

Pełna lista wyróżnionych naukowców znajduje się na stronie:  https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/2