Listopad 2023

Znamy wyniki wyborów do Komitetów Naukowych PAN

24 listopada 2023 roku zakończyły się wybory do Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk rozpoczynających swoją kadencję w 2024 roku. Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy poinformować, iż w dwóch Komitetach będziemy mieli licznych przedstawicieli naszego Wydziału.

W Komitecie Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu pośród 30 wybranych członków obecnych jest 3 przedstawicieli WWZ:

Grant w konkursie PRELUDIUM dla lek. wet. Martyny Frątczak

lek. wet. Martyna Frątczak

Do tegorocznych szczęśliwców, którzy uzyskali finansowanie badań w konkursach NCN, dołączyła lek. wet. Martyna Frątczak pod opieką prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego. Pozytywnie zaopiniowany projekt w konkursie PRELUDIUM 22 to: „Wpływ zanieczyszczeń o czynności endokrynnej na płeć i wskaźnik palcowy (digit ratio) u żab zielonych i brunatnych” (kwota finansowania – 209 882zł).

Grant w konkursie OPUS dla prof. Joanny Śliwowskiej

Prof. dr hab. Joanna H. Śliwowska

Z przyjemnością informujemy, że konsorcjum zawiązane przez Pracownię Neurobiologii, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP z Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu odniosło sukces w konkursie OPUS 25, rozstrzygniętym właśnie przez Narodowe Centrum Nauki.

Wniosek pt. "Badania nad molekularnymi mechanizmami zależności pomiędzy mięśniami a mózgiem podczas aktywności fizycznej w otyłości" ze strony lidera (UPP) został przygotowany przez prof. dr hab. Joannę H. Śliwowską. Przyznany grant opiewa na kwotę 3 107 924 zł.

Gratulujemy!!

Nagroda na Międzynarodowym Kongresie Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt

Logo konferencji

W dniach 17-19 listopada 2023 roku w Łodzi miał miejsce XXXI Międzynarodowy Kongres Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ. Doniesienie pt. „Porównawcza analiza mikrobiomu dróg rodnych u suk zdrowych oraz chorych z zastosowaniem sekwencjonowania nowej generacji” autorstwa Natalia Sowińska, Tomasz Nowak, Joanna Łechtańska, Adam Cieślak, Dorota Lechniak, Arkadiusz Kajdasz oraz Piotr Pawlak zostało uhonorowane II nagrodą w Sesji doktorantów i rezydentów europejskich specjalizacji w trakcie Kongresu PSLWMZ.

Gratulujemy!!

Skalpelem i piórem. Jak nie zepsuć sobie życia weterynarią

Plakat informacyjny - Skalpelem i piórem. Jak nie zepsuć sobie życia weterynarią

Drodzy Studenci, Doktoranci i Pracownicy Naukowi,
jako Opiekunowie Studenckich Kół Naukowych, tj. Medyków Weterynaryjnych oraz Zootechników i Biologów prowadzonych na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach chcielibyśmy Państwa serdecznie zaprosić na kolejne spotkanie odbywające się w ramach cyklicznych wykładów zatytułowanych „seminaria SKN”. Tym razem gościmy Pana lek. Wet. Radka Raka, laureata literackiej nagrody NIKE (2020), który wygłosi wykład pt. „Skalpelem i piórem. Jak nie zepsuć sobie życia weterynarią”.

Wykład - Swój czy obcy - żółwie w wodach Poznania

Wykład - Swój czy obcy - żółwie w wodach Poznania
„Serdecznie zapraszamy na wykład z cyklu: Akademickie czwartki – spotkania z nauką dla uczniów szkół średnich, pt.” Swój czy obcy- żółwie w wodach Poznania?, który przeprowadzi dr inż. Mateusz Rawski z Katedry Zoologii, Pracowni Rybactwa Śródlądowego i Akwakultury, UP w Poznaniu.
 
Wykład się odbędzie 30.11.2023 (czwartek) o godzinie 11:00 w sali wykładowej UCMW ul. Szydłowska 43, 60-656 Poznań
 

Seminarium Dyscyplin Naukowych

W piątek 17 listopada 2023r odbyło się kolejne zebranie wszystkich pracowników Wydziału, podczas którego zaprezentowane zostały jednostki naszego Wydziału a niebędące typowymi jednostkami naukowymi.

Celem przedstawienia informacji było zapoznanie Pracowników i Doktorantów z potencjałem naukowo-badawczym prezentowanych jednostek i ewentualne nawiązanie współpracy interdyscyplinarnej skutkującej prowadzeniem badań naukowych, publikacjami, wdrożeniami, patentami, etc.

Prezentacje przedstawili: 

 

Wyróżnienie dla prof. dr hab. Marka Świtońskiego

prof. dr hab. Marek Świtoński

Z radością informujemy, że Wydział II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN przyznał medal im. Michała Oczapowskiego w roku 2023 Panu Profesorowi Markowi Świtońskiemu – za wybitny wkład w rozwój genetyki i genomiki zwierząt.

Zaszczytu tego dostąpiło również dwóch innych naukowców – prof. dr hab. Małgorzata Mańka z naszego Uniwersytetu (za wybitny wkład w rozwój fitopatologii leśnej) oraz prof. dr hab. Leszek Jankiewicz (za wybitny wkład w rozwój fizjologii roślin ogrodniczych).

Gratulujemy!

Międzynarodowa Wystawa Psów

Międzynarodowa Wystawa Psów odbywająca się co roku na poznańskich Targach to wyjątkowe wydarzenie, na którym każdy miłośnik czworonogów, znajdzie coś dla siebie. Dlatego w miniony weekend nie mogło zabraknąć także naszego stoiska, które przyciągało wieloma atrakcjami. Odwiedzający mogli przyjrzeć się mikroskopowym obrazom różnych narządów i psich chromosomów przy asyście studentów i doktorantów, którzy tłumaczyli zasady pracy z mikroskopem.