Kierunki studiów

...

Biologia stosowana - STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

  • Czas trwania: 6 semestrów
  • Tryb studiów: stacjonarne
  • Tytuł zawodowy: licencjat

Biologia stosowana - STUDIA DRUGIEGO STOPNIA

  • Czas trwania: 4 semestry
  • Tryb studiów: stacjonarne
  • Tytuł zawodowy: magister
  • Proponowane zkresy:  biologia zwierząt, biologia eksperymentalna, biologia roślin.​

Weterynaria - JEDNOLITE STUDIA MAGISTERSKIE

  • Czas trwania: 11 semestrów
  • Tryb studiów: stacjonarne
  • Tytuł zawodowy: lekarz weterynarii
Absolwent Weterynarii posiada szeroką wiedzę z zakresu nauk weterynaryjnych umożliwiającą wykonywanie zawodu lekarza weterynarii. Może on między innymi dokonywać oceny stanu zdrowia zwierząt, zapobiegać, rozpoznawać i leczyć choroby zwierząt, wykonywać zabiegi chirurgiczne, wydawać opinie i orzeczenia lekarsko-weterynaryjne, a także prowadzić szereg czynności z zakresu nadzoru weterynaryjnego.
Absolwent tego kierunku jest dobrze przygotowany do upowszechniania wiedzy weterynaryjnej, a także do podjęcia pracy w lecznicach dla zwierząt, pracy w terenie, laboratoriach diagnostycznych oraz w instytucjach naukowo-badawczych i doradczych. Studia kończą się uzyskaniem dyplomu lekarza weterynarii.

REKRUTACJA
  • Przedmioty kierunkowe stanowiące podstawę postępowania kwalifikacyjnego: biologia i chemia
  • Limit przyjęć: 70 studentów

Zootechnika - STUDIA PIERWSZEGO STOPNIA

  • Czas trwania: 7 semestrów (S), 8 semestrów (NS)
  • Tryb studiów: stacjonarne (S) i niestacjonarne (NS)
  • Tytuł zawodowy: inżynier

Kierunek wyróżnia przede wszystkim możliwość zdobycia gruntownej wiedzy i umiejętności z zakresu chowu, hodowli i żywienia zwierząt, oceny surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego, podstaw produkcji roślinnej, projektowania produkcji, organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym, kierowania zespołami ludzkimi, prowadzenia gospodarstwa oraz podstaw prawa w zakresie działalności gospodarczej. Nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na kierunku Zootechnika mają wysoką pozycję w świecie nauki oraz są aktywni i poważani we współpracy z praktyką zootechniczną.
 
Studenci podejmujący studia inżynierskie na kierunku zootechnika zdobywają wiedzę z zakresu hodowli i produkcji zwierzęcej, a także niezbędne wiadomości dotyczące produkcji roślinnej, uzupełnione informacjami ekonomiczno-społecznymi i organizacyjnymi oraz zagadnieniami związanymi z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Studia pierwszego stopnia realizowane są na trzech specjalnościach: hodowla zwierząt, hodowla zwierząt wolnożyjących i amatorskich, ekologiczny chów zwierząt.
 
Wysoka jakość kształcenia na tym kierunku jest doceniana przez gremia krajowe. W 2017 roku Polska Komisja Akredytacyjna przyznała kierunkowi Zootechnika ocenę wyróżniającą. Według Rankingu Perspektyw 2019 nasz kierunek Zootechnika jest najlepszym kierunkiem w Polsce.
 

zdjecie-PKA-wyroznienie.jpg

 

Zakres kształcenia i walory kierunku
Studenci podejmujący studia inżynierskie na kierunku zootechnika zdobywają wiedzę z zakresu hodowli i produkcji zwierzęcej, a także niezbędne wiadomości dotyczące produkcji roślinnej, uzupełnione informacjami ekonomiczno-społecznymi i organizacyjnymi oraz zagadnieniami związanymi z ochroną przyrody i środowiska naturalnego.
Studia pierwszego stopnia realizowane są w dwóch zakresach tematycznych:
  • Hodowla zwierząt
  • Hodowla zwierząt wolnożyjących i amatorskich

Zootechnika - STUDIA DRUGIEGO STOPNIA

  • Czas trwania: 3 semestry
  • Tryb studiów: stacjonarne (S) i niestacjonarne (NS)
  • Tytuł zawodowy: magister inżynier
  • Proponowane zkresy: : hodowla i genetyka zwierząt (S lub NS), żywienie zwierząt (S lub NS), hodowla zwierząt wolnożyjących i amatorskich (S lub NS), hipologia (S)

Studenci kontynuujący lub podejmujący naukę na studiach drugiego stopnia, kierunku zootechnika pogłębiają wiedzę oraz rozwijają umiejętności praktyczne w zakresie wybranej specjalizacji w obrębie dwóch zakresów: Hodowla zwierząt lub Hodowla zwierząt wolnożyjących i amatorskich.

Studia  na kierunku zootechnika przygotowują do pracy w szeroko rozumianym rolnictwie oraz instytucjach naukowo-badawczych i doradczych.

Wydział prowadzi również anglojęzyczne studia II stopnia Animal production management, prowadzone w ścisłej współpracy z partnerami zagranicznymi oraz krajowymi podmiotami gospodarczymi, dające poszerzone kompetencje zawodowe wymagane na międzynarodowym rynku pracy.

Unikatowość kierunku

Kierunek wyróżnia przede wszystkim możliwość zdobycia gruntownej wiedzy i umiejętności z zakresu chowu, hodowli i żywienia zwierząt, oceny surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego, podstaw produkcji roślinnej, projektowania produkcji, organizacji pracy w przedsiębiorstwie rolniczym, kierowania zespołami ludzkimi, prowadzenia gospodarstwa oraz podstaw prawa w zakresie działalności gospodarczej. Nauczyciele akademiccy prowadzący zajęcia na kierunku zootechnika mają wysoką pozycję w świecie nauki oraz są aktywni i poważani we współpracy z praktyką zootechniczną.

Perspektywy zawodowe

Absolwent jest przygotowany do prowadzenia ferm chowu i hodowli zwierząt, a także do pracy w: administracji rządowej i samorządowej związanej z rolnictwem, doradztwie rolniczym, wytwórniach pasz, nadzorze hodowlanym i służbach inseminacyjnych, przedsiębiorstwach zajmujących się obrotem zwierząt oraz surowcami i produktami pochodzenia zwierzęcego.

Nasz Wydział, Nasi Studenci, Nasze osiągnięcia

Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach (WMWZ) to jeden z najstarszych wydziałów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzisiejszy potencjał naukowo-dydaktyczny WMWZ tworzy 187 pracowników, w tym: 114 nauczycieli akademickich (51 profesorów i doktorów habilitowanych i 63 osoby ze stopniem naukowym doktora) oraz 73 pracowników inżynieryjno-technicznych i administracyjnych. Studia na WMWZ realizowane są w nowoczesnych laboratoriach oraz unikalnej bazie blisko położonych rolniczych zakładów doświadczalnych. W roku 2015 uruchomiono nowocześnie wyposażone Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej, łączące funkcje zakładu leczniczego i obiektu naukowo-dydaktycznego. Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego nauk rolniczych (w zakresie zootechniki) oraz doktora nauk biologicznych. W ocenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego WMWZ  jest od wielu lat zaliczany do najlepszych jednostek naukowych w kraju w swojej kategorii.

Wydział prowadzi działalność dydaktyczną oraz naukowo-badawczą. Oferta dydaktyczna obejmuje liczne specjalności i specjalizacje, także anglojęzyczne. Oferta ta jest bardzo elastyczna, dostosowywana do zainteresowań studentów oraz zmieniającego się zapotrzebowania na rynku pracy.

Żywienie zwierząt - studia dualne - STUDIA DRUGIEGO STOPNIA

  • Czas trwania: 3 semestry
  • Tryb studiów: stacjonarne
  • Tytuł zawodowy: magister inżynier
  • Profil kształcenia: praktyczny
  • System kształcenia: przemienny (studia dualne): Studenci podejmujący naukę na studiach drugiego stopnia kierunku Żywienie zwierząt pogłębiają wiedzę oraz rozwijają umiejętności praktyczne w zakresie wybranych przedmiotów praktycznych.

Żywienie zwierząt to kierunek studiów magisterskich nastawiony na kształcenie specjalistów w zakresie pokrywania potrzeb pokarmowych zwierząt na podstawie znajomości ich fizjologii, procesów biochemicznych i efektów produkcyjnych oraz bilansowania składu pasz, technologii ich wytwarzania i zróżnicowanych systemów stosowanych w szeroko pojętej produkcji zwierzęcej.

Koncepcja kształcenia wynika wprost z potrzeb kadrowych dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw rolnych, wytwórni pasz, producentów dodatków paszowych oraz podmiotów świadczących usługi doradcze i eksperckie na rzecz produkcji zwierzęcej.

Kierunek jest oferowany absolwentom studiów pierwszego stopnia na kierunkach zootechnika lub rolnictwo z tytułem zawodowym inżyniera, którzy są przygotowani do kontynuacji kształcenia w obszarze nauk rolniczych.

Program studiów uwzględnia kształcenie przemienne, równolegle w formie zajęć dydaktycznych realizowanych na Uczelni oraz praktyk i staży zawodowych odbywanych przede wszystkim w wytwórniach pasz u potencjalnego pracodawcy.

Perspektywy

  • Wytwórnie pasz oraz premiksów paszowych
  • Producenci dodatków paszowych
  • Przedsiębiorstwa rolne
  • Ośrodki doradcze oraz instytucje naukowo-badawcze
  • Własna działalność doradcza i ekspercka

Animal Production Management - Master’s Degree Study

Master’s Degree Study
Field: Animal Production Management

Neurobiologia - STUDIA DRUGIEGO STOPNIA

Interdyscyplinarne studia II stopnia na kierunku Neurobiologia prowadzone są
we współpracy czterech poznańskich Uczelni:
  • Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego
  • Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
  • Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
  • Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

  • Czas trwania: 4 semestry
  • Tryb studiów: stacjonarne
  • Tytuł zawodowy: magister - absolwenci, wraz z tytułem magistra otrzymają dyplom ukończenia czterech Uczelni.

Neurobiologia jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się nauk przyrodniczych. Interdyscyplinarny kierunek studiów Neurobiologia obejmuje przedmioty koncentrujące się wokół budowy, funkcji i rozwoju ośrodkowego układu nerwowego zwierząt i człowieka, zarówno w warunkach fizjologicznych jak i patologicznych.

W programie studiów dominują zajęcia kształtujące umiejętności praktyczne w zakresie szeroko pojętej diagnostyki. Absolwent uzyskuje kompetencje do podjęcia pracy naukowo-badawczej w jednostkach naukowych, naukowo-dydaktycznych, laboratoriach diagnostycznych i biomedycznych, placówkach weterynaryjnych, firmach o profilu biologicznym, farmaceutycznym i biotechnologicznym i innych, których działalność wiąże się z wykorzystaniem wiedzy o funkcjonowaniu układu nerwowego.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa dotyczy biologicznych podstaw funkcjonowania układu nerwowego i jest prowadzona przez wspólną komisję złożoną z Pracowników AWF, UAM, UM i UPP.

Uchwała Senatu

Uchwała nr 166/2018 Senatu UP w Poznaniu o utworzeniu kierunku Neurobiologia