Wykład VI

Wykład Pani Prof. dr hab. Bożeny Kamińskiej-Kaczmarek pt. „Poznanie mikrośrodowiska nowotworu ujawnia nowe cele terapeutyczne i możliwości terapii”

W dniu 27 maja 2022 roku odbył się kolejny wykładzie z okazji obchodów 70-lecie naszego Wydziału. Prof. dr hab. Bożena Kamińska-Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN przedstawiła nam wyniki swoich wieloletnich badań nad guzami nowotworowymi. Badania te pokazują, jak skomplikowaną strukturę stanowi guz – jest to zespół heterogennych komórek charakteryzujących się zróżnicowaną aktywnością szeregu genów, co w efekcie daje odmienną aktywność własną oraz zróżnicowane interakcje pomiędzy komórkami. Dzięki temu zaproponowano szereg nowych podejść terapeutycznych modulujących mikrośrodowisko, hamujących poszczególne typy komórek i uwrażliwiających pacjentów na immunoterapię.

Istotnym i imponującym elementem wykładu było przedstawione spektrum technik stosowanych w omawianych badaniach, jak np. sekwencjonowanie pojedynczych komórek RNA (scRNA-seq) i cytometria masowa (CyTOF). Ich wykorzystanie pozwoliło na badania transkryptomu lub kilkudziesięciu białek w pojedynczych komórkach i umożliwiło precyzyjną identyfikację typów komórek, co może pomóc w projektowaniu skutecznych terapii.

Wszyscy słuchacze byli pod ogromnym wrażeniem wykładu – niesamowita była waga przedstawionego tematu, jakość badań na najwyższym światowym poziomie, ale też jasny i fascynujący sposób przekazu.

Bardzo dziękujemy!

Zapraszamy serdecznie całą społeczność akademicką naszego Wydziału na kolejne uroczystości!

Fotorelacja: Sebastian Nowaczewski